Moje vánoční kniha

„Zvony v chrámu vyzvánějí
krajem údolí a hor,
do daleka tichou nocí,
zní vánoční chór.“

Máte svoji „vánoční“ knihu? Prostě knihu, kterou čtete každý rok během adventu nebo přímo o Vánocích? Možná se vám to zdá ulítlé, číst každý rok tu samou knihu, ale vím, že pár lidí to má stejně jako já. Má to svoje kouzlo, věřte mi. Možná by jste mohli vyzkoušet tu knihu o níž bude níže řeč! Dejte ji prosím šanci! Odprostěte se od možných předsudků vůči žánru, autorovi atd. Třeba pak budete mile překvapeni.

Je to kniha, která mi pomáhá se dostat do té pravé, nefalšované, nekonzumní vánoční nálady. Je to kniha, která mě tak trochu vrací do dětství, do mého velmi oblíbeného světa, do světa kde se na dvou černých hřebcích prohání Vinnetou a Old Shatterhand… Teď se někteří asi chytají za hlavu, že?! Úplně slyším ty hlasy: Co je na mayovkách vánočního? Vinnetou a Vánoce? Ehm, lol!
Ti, kteří však znají dílo Karla Maye lépe, než jen osekané komunistické vydání či filmy ze 60.let, už asi tuší o které knize teď bude řeč. Je to jedna z méně známých mayovek a to zejména proto, že nebyla nikdy vydána během let 1948-1989.

Karl May Weihnacht Schneider 001

Její čtenáři se dělí na dva tábory, ten početnější ji zatracuje a uděluje nízké hodnocení a druzí ji milují. Souvisí to podle mě dost s věkem a rozpoložením člověka ve chvíli kdy bere „Vánoce“ do ruky. Pokud je to mladší čtenář, který leží v mayovkách především kvůli akci, zná povětšinou jen už zmiňované komunistické verze, pravděpodobně tuto knihu zavrhne. Já měla to štěstí, že se ke mě tato kniha dostala až v době, kdy jsem měla přečteného „kompletního“ Vinnetoua a i „Mír na Zemi“ (Do země mandarinů) a už jsem v knihách obecně hledala něco trošku více. No a v neposlední řadě byl zrovna advent! Takže jiné možnosti, než že se tato kniha navždy zařadí do mého „TOP“ nebylo…

A o čem tedy ta kniha vlastně je? Nemusíte se bát, že by šlo o nějaké těžší filozofování ve stylu „nudnějších“ pasáží z „V říši stříbrného lva“ či „Ardistan a Džinistan“. To v žádném případě. Vánoce mají rozhodně blíže k běžným mayovkám než k těmto východním cyklům.
V první části se seznamujeme s mladým Old Shatterhandem, který zde však vystupuje pod svou studentskou přezdívkou „Sapfó“ – tu mu dali spolužáci pro jeho básnické nadání, a vánoční báseň hraje v dalším ději důležitou roli. Spolu se svým spolužákem Hermanem alias „Caprio“ putují o vánočních prázdninách po česko-německém pohraničí, užívají si študáckých výhod a legrací a Sapfó spáchá záslužný skutek.
Poté se přesuneme do obvyklejší lokality pro zkušeného zálesáka a to tedy do Ameriky na Divoký západ. Old Shatterhand se ubytuje v jednom malém městečku, kde hodlá počkat na svého pokrevního bratra, aby společně odjeli na Východ. Ale člověk míní a osud mění! Na místo cesty do měst bílých tváří čeká Vinnetoua oslava Vánoc v horách.
Jak už to tak v mayovkách chodí, objeví se zločiní běloši, vrazi a zloději zlata, hodní indiáni a také lidé v nesnázích, objeví se ona báseň a nakonec i spolužák Carpio. Je tam taková ta běžnější dějová část, chvíli vítězí darebáci, chvíli jsou v zajetí indiánů, ale všechno se v dobré obrátí. Jako vždycky, že…
Ovšem zde to dobré obrácení je ještě v jiné rovině a ta souvisí právě s onou vánoční náladou této knihy. S křesťanstvím, se spásou, s odpuštěním. Tento podtext je pochopitelně ve téměř všech mayovkách, zde však vystupuje asi nejvýrazněji a nejotevřeněji. Je to na rovinu kniha, která je prostě silně prokřesťansky založená (jsou to přece vánoce) a však zde ještě May nesklouzává do oněch filozofických pasáží východních cyklů! Zkrátka je to ještě únosné, dá se to číst! Což je dost zásadní! Nepůsobí to ani nijak násilně, prostě to do děje nádherně zapadá. A tak knihu doporučím s klidným srdcem i všem neznabohům, stačí že prostě mají rádi vánoce!

A na závěr  Ave Maria“, které složil Karl May…
Zmiňuje se o něm ve třetím díle Vinnetoua, a protože nikde není ono moteto, které měl Sapfó složit dávám jej sem. Možná vám to ukáže trochu jinou stránku tohoto spisovatele. Bohužel v našich končinách ne tak známou.

 

A ještě jedna drobnost, „Vánoce“ měl  KM napsat v Ústí nad Labem.

 

Comments

 1. Casion

  Je krásne mať takúto vianočnú knihu, ktorá ťa dokáže vždy spoľahlivo naladiť na Vianoce. Jak takúto knihu asi vyslovene nemám, ale rada si opakovane znovu prečítam napríklad Harry Pottera alebo Vampýrsku akadémiu, často mávam požičané nové knihy z knižnice a po Štedrom dni už obvykle čítam knihu, ktorú som dostala pod stromček, keďže tam vždy aspoň jedna je 🙂
  Karla Maya ako spisovateľa mám veľmi rada, keď som začínala čítať, čítala som práve Winettoua a Karl May spolu s Dumas – Traja mušketieri – to je pre mňa zlatá klasika :-).

   
  1. Post
   Author
   Kniga

   Jo tak HP je klasika 🙂 V praci se mi smali, ze jsem si brala volno v den kdy u nas vysel sedmy dil 🙂 a ted sli onehda do kolen zase, kdyz jsem se prorekla, ez tech sedm knizek jsem cetla uz asi tak 5* :-). Naposledy loni v lednu, tak uz to bude rok, tak treba zas bude nalada.
   Tri musketyri me popravde nikdy nechytli, ale az to muze asi teta :-). Protoez mi je nabidla nekdy v osmi/deviti letech a to jsem na ne byla asi opravdu jeste hodne mala. Mam je na seznamu, ale docela dost nizko.
   Tak treba zkusi ty Vanoce, jsou fakt bajecne na tu vanocni atmosferu! A nekdy zas treba zavitej, o Mayovi tu toho budu psat jeste vice 🙂

    
 2. Patrik

  Svoji vánoční knihu nemám, avšak hrozně rád o vánočních svátcích čtu… To bezpochyby. Pamatuji se, jak jsem jako malý četl za stromkem v rohu (celý pobodaný od jehličí) knižní verzi příběhu Arabela. Rád na ty chvíle vzpomínám, mělo to své neopakovatelné kouzlo… Díky, že jsem si díky tvému článku na toto opět vzpomněl 😉

   
  1. Post
   Author
   Kniga

   jj, taky si pamatuju na to jak jsme lezela pod stromeckem a cetla si… to bylo proste nej nej 🙂 Zkus tu Arabelu zas 😀 Jen jako odreagovaní 🙂

    
 3. Pingback: Hřích Old Shatterhanda – 1. kapitola | Zápisník Knigy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..